KÜLTÜR

Dünyanın En iyi 5 Yemeği

Ülkelerin ikonik yemekleri tasteatlasta oylanıp 2020 yılı için en iyi 100 kültürel yemeği seçildi.

En İyi Geleneksel yemekler

 

pizza - italyan - margaritta
dünyanın en iyi yemekleri margarita pizza

Pizza ( margarita )

İtalya’ya ziyarete gelen ( 1866 ) savoy kralicesi icin yapilmis ve onun adi verilmistir. Yeşil fesleğen, taze beyaz mozzarella ve kırmızı domates soslu, kepekli hamur pizzasidir. İtalyan bayrağının renklerini taşıyan yöreye özgü bir yemek haline gelmiştir.


adana- acılı - kebap
adana kebap – dünyanın en yemekleri

Adana Kebap

Adana kebap, adını Adana dan dünyaya duyuran popüler bir şiş et yemeğidir. Bu kebap, sarımsak, soğan, kırmızı biber ve acı pul biber ile yoğrulmuş et ve kuyruk yağı ile yapılır, koyu kırmızı bir renk ve maksimum acılı. Tabakta pide, biber ve domates üzerinde servis edilir veya maydanoz ve kırmızı soğandan oluşan bir salata ile pide ekmeğine doldurulur.


taste atlas - ramen - noddle - japan yemeği
ramen dünyanın en iyi yemekleri

Ramen

Ramen, Japonya’da ilk kez 1910’da Çinli aşçıların erişteleri tuzlu bir et suyuyla birleştirmesiyle ortaya çıkan bir erişte çorbasıdır. Ayrıca dünyada Een çok tüketilen hazır yemektir.


peru yemeği - yöresel - et yemekleri - dünya mutfağı
lomo saltado – en iyi yemekler

Lomo Saltado

Lomo saltado, tavada kızartılmış marine edilmiş filetosu ve bonfile dilimleri, soğan, sarı biber ve domateslerden oluşan geleneksel bir Peru yemeğidir. Yemek tipik olarak patates kızartması ve pilav ile tabaklanır.


et döner - kebap
en iyi yöresel yemekler döner

Döner

Döner kebap, dikey bir şişte sarılı olan kesilmiş ızgara et parçalarından oluşan dünya çapında bilinen bir lezzettir. Et tipik olarak taze otlar ve baharatlarla tatlandırılır. Şiş üzerinde dikey olarak pişirilen et, 18. yüzyıl Osmanlı seyahat kitaplarında bahsedilen yöresel bir yemektir. Sandviç döner kebabı, 1970’lerin başında Berlin’de ortaya çıkan gurbetçilere ait bir yemektir .


Sıralamada ilk ondaki diğer 5 yemekte yine bir türk yemeği sarma ile ile dünyanın en iyi 10 yemeğinde 3 yemekle yer aldık.

  • Tacos al pastor (Meksika)
  • Saltibarsciai (Litvanya)
  • Gyoza (Japonya)
  • Cochinita pibil (Meksika)
  • Sarma (Türkiye)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu