BLOG

Rhodium ( Rodyum ) Nedir ?

Rodyum çok nadir bulunan bir metaldir, gümüşi aşınmaya dayanıklıdır. Nadir olması ve endüstriyel kullanımı nedeniyle, fiyat, arz-talep faktörlerine göre belirlenir ve en değerli metaller arasında yer alır. Rh sembolüyle gösterilen atom numarası 45 olan elementtir. Az bulunan beyaz-gümüş renkte ve platin grubuna aittir.

Rodyum nerelerde kullanılır

Rodyumun kullanıldığı endüstriler;

  • Çizilmelere ve lekelere karşı korumak için değerli takı parçaları üzerinde koruyucu bir kaplama
  • Cam mamüller için güçlendirici alaşım
  • Kimya endüstrisinde nitrik ve asetik asitler üretmek için bir katalizör

Rodyum (Rh), muhtemelen küresel talebinin, paladyum ve platin ile birlikte daha küçük miktarlarda kullanıldığı oto-katalizörlerde yoğunlaşması nedeniyle nispeten bilinmeyen değerli bir metaldir.

Eğer altın ve karat hakkında bilgi edinmek istersen şu yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Rodyum arzı talebe göre esnek değildir, bu da talep artarsa ​​üretimi veya tedariği artırmanın hızlı bir yolu olmadığı anlamına gelir. Bunun pek çok nedeni vardır; Yer kabuğundaki rodyum içeriğinin birincil nedeni son derece nadirdir ve metal, platin ve paladyum madenciliği veya nikel madenciliğinin bir yan ürünü olarak çıkarılır. Birincil rodyum madeni diye bir şey yoktur ve büyük üreticilerin hepsi Güney Afrika’da bulunmaktadır. Güney Afrika, yıllık olarak küresel rodyum arzının% 85‘inden fazlasını üretmektedir.

kralice elizabeth - tuvalu - rhodium - paracık
rodyum metalik para – elizabeth

Rodyum iyi bir yatırım mıdır;

Rodyum (Rh), özellikle benzersiz özellikleri nedeniyle önemli ve çok aranan bir endüstriyel metaldir. Bir yatırım aracı olarak Rh, son 24 ay içinde aşırı tarihsel fiyat farklılıkları nedeniyle başını büyük ölçüde kaldırdı, yatırım tezi, bu nadir metali gerçekten çok çekici bir olasılık haline getiren bir dizi faktör tarafından yönlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu