BLOG

Gerçek Dünya Haritası Gall-Peter Map

Eğik Mercator ( klasik dünya haritası ) projeksiyonuna yönelik en büyük eleştiri, 1973’te Alman film yapımcısı ve gazeteci Arno Peters‘den geldi. Peters, Avrupa ve Kuzey Amerika’yı genişleterek, haritalarının beyaz ülkelere beyaz olmayan uluslar üzerinde bir üstünlük hissi verdiğini savundu. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi emperyalist güçlerin boyutunu abarttığı ve Güney Amerika ile Afrika’yı küçülttüğü için yoğun bir şekilde eleştirildi.

gerçek dünya haritası - gall peter - harita map
Gall–Peters dünya haritası

Gall – Peters projeksiyonu ( map ), tüm alanları birbirlerine göre doğru boyutlara sahip olacak şekilde haritalayan dikdörtgen bir haritadır. Herhangi bir eşit alanlı projeksiyon gibi, bu hedefe çoğu şekli bozarak ulaşır. Projeksiyon, haritadaki bozulma olmayan bölgeler olarak 45 ° kuzey ve güney enlemleri olan silindirik eşit alanlı projeksiyonun özel bir örneğidir.

Projeksiyona James Gall ve Arno Peters’ın adı verilmiştir. Gall, 1855’teki bir bilim kongresinde projeksiyonu açıklamıştır. 1885’te bunun üzerine bir makale yayınladı ve projeksiyonu 1970’lerin başından itibaren “Peters Dünya Haritası” aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırdı.

Projeksiyona dayalı haritalar UNESCO tarafından desteklenmektedir ve İngiliz okulları tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. ABD’nin Massachusetts eyaleti ve Boston Devlet Okulları, Mart 2017’de bu haritalarda geçişe başladı ve Birleşik Devletler’de Gall-Peters haritalarını standart olarak benimseyen ilk devlet okulu bölgesi ve eyaleti oldu.

Gall-Peters projeksiyonu, 20. yüzyılın sonlarında, harita tasarımının siyasi çıkarımları hakkındaki bir tartışmanın merkezi olarak ün kazandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu