BLOG

Altın Karat Ve Kıymetli Metaller

Altın Nedir ?

Altın, kimyada Au sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. wiki

Altın, eski çağlardan beri mücevher yapımında kullanılmıştır. Güneşe benzeyen rengi ve parlak bir parlaklık için cilalama kabiliyeti değer veriliyordu . Altın, tüm değerli metaller arasında en geniş çeşitliliği sahiptir . Farklı saflık seviyelerinde bulunabilir ve çok sayıda renk oluşturmak için diğer metallerle kolayca karıştırılabilir.

Altın takıları en iyi şekilde anlamak için önce saflığına bakmalıyız. Altın saflığı karat cinsinden ölçülür.

% 100 saf altın 24 karattır. Yani altın saflığı, 24’de kaç saf altın olduğu ile ölçülür.

10 ayar (10K) 10/24 karat = % 41.7 Altın
14 ayar (14K) 14/24 karat =% 58,5 altın
18 ayar (18K) 18/24 karat =% 75 altın
24 ayar ( 24K) 24/24 karat = % 100 altın

Saf 24K altın aslında oldukça yumuşaktır ve mücevherlerde koyduğumuz günlük kullanıma ve yıpranmaya dayanamaz. Bunun yerine, sertlik güç katmak ve rengini değiştirmek için diğer metallerle karıştırılır. Ortaya çıkan bu karışım bir alaşım olarak bilinir.

Daha yüksek karat numaralı alaşımlar daha yüksek altın içeriğine sahip olduğundan, ortaya çıkan metal rengi doğal rengine daha yakın olacaktır ; yani sarı.

Sarı altın tipik olarak bakır, gümüş ve çinko ile alaşımlıdır.

Kıymetli Metaller

Sarı Altın

Sarı altın, saf altının gümüş, bakır ve çinko ile karıştırılmasıyla elde edilir. En saf renktir, en hipoalerjeniktir ve tüm altın renklerinin en az bakımını gerektirir.

Kırmızı Altın

Gül rengi altın alaşımları, sarı altın muadilleriyle aynı altın içeriğine sahiptir. Ancak gümüş ve çinkodan daha büyük oranda bakırla karıştırılarak pembe rengini alırlar.

Daha yüksek karat gül altın alaşımları, daha fazla altın içerdiklerinden daha kırmızı görünecektir. Daha düşük karat gül altın alaşımları daha yüksek bakır dozuna sahiptir ve bu nedenle daha pembe olacaktır.

Beyaz Altın

Beyaz altın dünyası, birden fazla seçenek olduğu için daha karmaşık hale geliyor. Beyaz altın alaşımları arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken ana noktalar metal alerjileri, renk tercihi ve bakımdır.

  • Nikel Karışımlı Beyaz Altın ;

Gül altın gibi, beyaz altının rengi de karışımdaki diğer metallere atfedilir. Geleneksel beyaz altın alaşımlarında nikel, altının sarı rengini inceltmek için ağartma maddesi olarak kullanılır.

Bu alaşım hala hafif sarı görünür ve genellikle rodyum kaplamadır. Çoğu ticari beyaz altın takı, bu rodyum kaplama katmanına sahiptir. Metalin yüzeyine parlak beyaz bir renk verirken, sonunda yıpranır. Bu kaplamanın genellikle 1 ila 2 yılda bir yeniden uygulanması gerekir, ancak kullanıcının vücut kimyasına ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak 6 ayda bir kadar sık ​​olabilir.

Rodyum kaplamanın sinir bozucu bakımına ek olarak, nikel reaksiyonları en yaygın metal alerjisidir.

  • Paladyum Beyaz Altın ;

Bu beyaz altın alaşımlarında, gümüş ve bakır ile birlikte altının sarı rengini tüketmek için ağartma maddesi olarak değerli metal paladyum kullanılır.

Karışımda nikel yerine paladyum, elde edilen alaşımlar anti alerjiktir.

Paladyum Beyaz Altın alaşımları sıcak grimsi beyazdır. Parlak beyaz bir kaplama için rodyum kaplama olabilse de, oldukları gibi mükemmel göründüklerini düşünüyorum.

Yeşil Altın

Yeşil-altın rengi altın, gümüş ve bazen bakır ile karıştırılır. Gümüş, altın alaşımına yeşil nüansı veren şeydir.

Paladyum Nedir ?

Paladyum, periyodik tablodaki Platin Metal Grubu (PMG) üyesidir ve altından daha nadirdir. Doğal olarak oluşan grimsi beyaz bir metal, platinden daha koyu bir dokunuş. Genellikle% 95 saf paladyum olan ve başka bir PMG üyesi olan rutenyum ile karıştırılmış bir alaşımda kullanılır.

Paladyum, mücevher üretimi için harikadır. Yumuşaklığı , elmasları yerinde tutmak için mükemmel kılarken, çizilmelere platin veya beyaz altından daha iyi direnç gösteren çok dayanıklı bir metaldir. Doğal olarak beyaz rengi, rodyum plakaya gerek olmadığı anlamına gelir. Paladyum ayrıca hipoalerjeniktir.

Bir paladyum yüzüğün fiyatı tipik olarak 14K ve 18K beyaz altın fiyatı arasındadır. Saflık, anti alerjik kalite ve düşük bakım, bu alaşımı beyaz altın yerine seçmenin nedenidir. Düşük yoğunluğu ve daha düşük fiyat etiketi, bu alaşımın platin yerine tercih edilmesinin tipik nedenleridir.

Platin Nedir ?

Platin, doğal olarak grimsi beyaz renkte olan nadir bir değerli metaldir. Paladyum gibi platin de Anti alerjik ve rodyum kaplamaya ihtiyaç duymaz.

Platin yüzyıllardır değerli takılarda kullanılmıştır. Mükemmel bir parlaklık verir ve çok yumuşaktır, bu nedenle karmaşık tasarımlarda taşları yerleştirmek için harikadır. Platin aynı zamanda değerli metallerin en yoğunudur, bu da onu karmaşık telkari tasarımlar için sağlam bir metal yapar. Bu yoğunluk, platinden yapılan sivri uçlar beyaz altından yapılanlara göre daha sağlam olduğu için büyük elmasların yerleştirilmesine de katkıda bulunur.

Platinin işlenebilirliği, metalin yüzeyinin zamanla bir patina geliştirmesine izin verir. Çizildiğinde metali kaybetmek yerine, platin yüzeyi yalnızca yer değiştirerek, metali çıkarmadan kolayca yeniden cilalanabilen veya yolda yeniden tekstüre edilebilen zengin bir mat kaplamaya neden olur.

Platin gerçekten yadigâr kalitesinde bir kıymetli bir metaldir. Fiziksel özellikleri onu nesiller boyu sürecek mücevher tasarımları için imrenilen bir metal yapar. Değerli metallerin en pahalısı olsa da, platin takılar nadirliği, saflığı ve yoğunluğu nedeniyle dikkate değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu